ROYAL kurzy plavání 2024 – přihlaste se
Novější plavecké styly motýlek a znak byly ovlivněny staršími styly v plavání. Znak se v začátcích plaval jako „prsa na zádech“ a motýlek se vyvinul z rozvinutého stylu rukou u prsou. Jméno udržující rekord v motýlku není překvapením a znak jde nejlépe kanaďance.
Historie stylu motýlek
Motýlek se vyvinul z plaveckého stylu prsa. V roce 1934 přišel David Armbruster, trenér z USA, s novým způsobem. Obě ruce se vracely do základní polohy nad vodou. Tento motýlkový pohyb rukou přinášel zvýšení rychlosti. Zároveň vyžadoval lepší kondici a náročnější trénink.
O rok později jeho svěřenec Jack Sieg začal používat nohy jako rybí ocas. Rozvinul pohyb nohou směrem dolů a tento kop se nazval jako delfínový. Ambruster a Sieg zkombinovali motýlkový pohyb rukou s tímto pohybem nohou. Teprve v roce 1950 byl delfínový kop povolen a motýlek byl pravidly uznán jako nový plavecký způsob složený z delfínového kopu a motýlkového pohybu rukou. Tento pohyb rukou byl zároveň u plaveckého způsobu prsa zakázán.
Na Olympijských hrách se s motýlkem poprvé závodilo v roce 1956 v Melbourne. V roce 1958 překonal plavec USA Lance Larson minutovou hranici, když zaplaval 100 m motýlek v čase 0:59,9. Motýlek se stal druhým nejrychlejším způsobem plavání.
Rekordy v plaveckém stylu motýlek
Aktuální světový rekord v plavání motýlka v dlouhém bazénu na 50 m drží Andrij Hovorov z roku 2018 v době 22,27s. Američan Michael Phelps dosáhl v roce 2009 dvou rekordů v motýlku. Na 100 m zaplaval v Římě čas 49,82 se na 200 m motýlek čas 1:51,51.
Historie stylu znak
Oficiálně byl znak uznán jako plavecký způsob v roce 1912. Jeho vývoj byl poznamenán vývojem jiných plaveckých způsobů. Nejprve se plaval jako „Ňadra na zádech“. Obě paže se současně vracely do základní polohy nad vodou. S nástupem kraulu se zásadně změnil i znak, a to nejen střídavým kopem nohou. Prvním mužem, který plaval střídavými záběry paží byl Američan Jamison Handy.
Hlavní postavou moderní historie plaveckého způsobu znak byl však Američan Adolph Kiefer. Byl to plavec, jehož osm let na žádném závodě nikdo neporazil a jeho světové rekordy vydržely 12 let. A. Kiefer byl představitelem znakové kotoulové obrátky. Ta dodnes nese jeho jméno. Pod vývoj znaku se podepsal také motýlek. Při plavání pod vodou se začal používat delfínový kop. V roce 1989 byla omezena zaplavaná vzdálenost pod vodou po obrátce a po startu na 15m.
Zajímavosti a rekordy v plaveckém stylu znak
Američanka Kaylee McKeownová získala zlatou medaili na 100 m znak žen v novém světovém rekordu (57,45 s) v dlouhém bazénu v Adelaide v červnu letošního roku. Mezi české rekordy v plavání znaku patří čas 25,08 s, který zaplaval v 50 m bazénu Jan Čejka v 2019 v Budapešti v Maďarsku. Tento plavec drží v Česku i rekord na 100 m znak s časem 54,03 s, zaplavaný v roce 2021 v Budapešti.