ROYAL kurzy plavání 2024 – přihlaste se
Cvičení je během těhotenství, ať už ve vodě nebo na suchu důležitá součást duševní a tělesné přípravy ženy na porod. Ideálním pohybem pro budoucí maminky je plavání. Plavat může každá žena, která nemá komplikace během těhotenství a cítí se dobře. Základem je ukončen první trimestr. Těhotenství není čas na závratné zvyšování kondice nebo snižování hmotnosti. Cvičí se pro vlastní potěšení.
Kdy raději neplavat
Některé těhotné ženy by měly zvážit plavání. A to hlavně ty, kterým hrozí předčasný porod. Nebo mají vaginální infekci. Zda těhulky, které mají jiné potíže gynekologického charakteru. Pokud cítíte při plavání diskomfort, např. bolest v podbřišku, pálení při močení a podobně, raději se plavání vzdejte. Váš zdravotní stav je nyní důležitější než chvíle potěšení v bazénu.
Plavání v těhotenství a jeho pozitiva
Pokud plavat můžete, samozřejmě vám jej doporučujeme všemi deseti. Má mnoho prospěšných vlivů na tělo člověka, nevyjímaje těhotné ženy. Pomáhá fyzické a psychické kondici. Zmírňuje bolesti svalů, páteře či kloubů. Uvolňuje pánevní dno. Tělo budoucí maminky se při něm nepřehřívá. Plavání podporuje cirkulaci krevního oběhu a příznivě působí na činnost plic. Díky němu uvolníme z těla napětí a zrelaxujeme. Nejvhodnější plavecký styl je znak. Při znaku není těhotná nucena se prohýbat v zádech.
Rizika při plavání v těhotenství
Měli bychom si být vědomy toho, že koupání v různých jezerech, vodních nádržích či koupalištích s sebou nese určitá rizika. Hrozí nám zejména infekce, kožní vyrážky, alergie, průjmy, zánět očních spojivek, močových cest či nachlazení. Pokud náhodou spolkneme vodu, může se dostavit i nevolnost, bolest hlavy a zvracení. Nejnebezpečnější jsou infekce pochvy a její zánět. Právě ty jsou nejčastější příčinou předčasných porodů. Každá těhulka musí myslet především na své zdraví a klást důraz na kvalitu vody.
Vodní aerobik a cvičení pro těhotné
Vodní aerobik a vodní prostředí mají příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti jiným aerobikům je to cvičení bez jakýchkoli otřesů a tím nejúčinněji chrání klouby a kardiovaskulární systém. V těhotenství je vodní aerobik dobrý pro tělesnou a duševní pohodu. Americký výzkum zjistil, že těhotné ženy, které se takového cvičení zúčastnily, hlásily významně méně fyzického nepohodlí a lepší mobilitu a vnímání těla.
Cvičení ve vodě pro těhotné ženy se zaměřuje na uvolňování kloubů, posilování svalových skupin a problémových partií páteře. Cílem je zachování aktivní pohyblivosti budoucí maminky až do vysokého stadia těhotenství. Cvičení je vedeno erudovanou fyzioterapeutkou.
Plavání v těhotenství závěr
Na závěr nezbývá nic jiného než shrnout naše rady. Plavání a vodní cvičení jsou pro těhotné ženy vynikajícím způsobem, jak si během těhotenství udržet fyzickou i psychickou kondici. Ačkoli s plaváním jsou spojena určitá rizika, jako jsou infekce nebo alergie, správná péče a obezřetnost mohou tato nebezpečí eliminovat na minimum. Pokud vám plavání vyhovuje, může mít mnoho pozitivních účinků, včetně zmírnění svalových a kloubních bolestí, podpory krevního oběhu a uvolnění organismu.
Při cvičení ve vodě je však důležité naslouchat svému tělu a případné potíže probrat s vašim lékařem. Pokud se při pobytu ve vodě vyskytnou komplikace nebo se necítíte dobře, je lepší plavání zamezit a zvážit jiné formy cvičení vhodné pro vaše potřeby a zdravotní stav. Doporučujeme se ujistit, že, že cvičení ve vodě probíhá pod dohledem kvalifikovaného odborníka, který vám pomůže dosáhnout optimálních výsledků a minimalizovat rizika.
Takhle krátce jsme vám představili naše rady, jak plavat v těhotenství. Věříme, že plavání může vašemu těhotenství dodat potřebnou energii a že z vašich dětí vyrostou lidé, kteří budou milovat pobyt ve vodě.