ROYAL kurzy plavání 2024 – přihlaste se
Otázka, jak se naučit plavat v dospělosti, se objevuje poměrně často. A proto jsme pro vás připravili tento článek, ve kterém vám představíme naše tipy, jak na to. Poslední roky vzrostl zájem o plavecké kurzy pro dospělé. Lidé se chtějí učit plavat a to, co nestihli v dětství z různých příčin, si nyní chtějí vynahradit. V současnosti je otevřeno již mnoho plaveckých kurzů pro dospělé neplavce či poloplavce. Z průzkumů vyplynulo, že překvapivě mnoho lidí mělo v dětství špatný zážitek spojený s vodou nebo v blízkosti jejich bydlení chyběla místa k plavání. Proto se plavat v dětství jednoduše nenaučili.
Proč není zbytečné naučit se plavat v dospělosti
Mnohokrát se dětem stalo, že byly traumatizovány z hození do vody. Byly odkázány na pomoc sobě samému a jako neplavci dostali strach a šok. Tento styl seznamování se s vodou by měl být zakázán, protože není správný a lidi může poznačit na celý život. Podle trenérů je sice pravda, že se dospělí lidé oproti dětem obtížněji učí plavat, ale dá se to.
Každý rok se naučí na našich kurzech plavat desítky neplavců ve vyšším věku. Důvodů je mnoho, letní dovolená, zdravotní stav, nová práce kde je plavaní nutnost, nebo je k plavání přivedly jejich vlastní děti. Právě děti jsou často pro dospělé neplavce tím nejdůležitějším spouštěčem. Protože sami chtějí, aby jejich děti uměly plavat a nebály se vody, chtějí jim jít příkladem, což považujeme za skvělý krok.
Ať už je váš důvod jakýkoli, základem je překonat strach a odhodit pocit studu. Nabízíme vám několik tipů jak se naučit plavat v dospělosti. Plavání má totiž řadu pozitivních benefitů pro vaše psychické i fyzické zdraví a byla by škoda se o ně připravit. Chcete-li se dozvědět více o pozitivech, najdete je v našem článku: Plavání pro zdraví.
Předem se seznamte s technikami plavání
Na začátku doporučujeme prostudovat si základní plavecké styly a techniku jejich plavání, abyste měli představu, co vás čeká na kurzu. Na internetu je neskutečné množství informací, popsané metodiky, obrázků i videí. Je na vás, co upřednostníte. Každopádně asi nejrozšířenější a nejoblíbenější plavecké styly, které doporučujeme začátečníkům, jsou prsa a kraul.
4 základní plavecké styly:
Kraul: Při plaveckém stylu kraul (volný způsob) se využívá střídavé práce rukou, které jsou hlavní hnací silou.
Prsa: Při nejrozšířenějším plaveckém stylu prsou, je plavec ve vodě položen na prsou. Pohyby rukou a nohou provádí najednou.
Znak: Plavecký styl znak je jediným stylem, který se plave dozadu. Ruce jsou natažené a vytvářejí tvar půlkruhu při záběru. Největší hnací sílu vytvářejí nohy, které provádějí střídavý pohyb shora dolů.
Motýlek: Při plaveckém stylu motýlek, ruce pracují současně a paže představují hlavní hnací sílu. Jeden záběr rukou připadá na dva kopy nohou.
Základní plavecké styly a jejich techniku naleznete popsané i na naší webstránce.
Naučte se správně dýchat v mělké vodě
Základem plavání je správné dýchání. Nejprve si jej můžete trénovat na okraji bazénu v mělké vodě. Pokud máte velký strach, dá se to i na suchu s lavorem vody. Nejprve začněte foukat ústy do vody vestoje. Následně si ponořte i nos a stále vyfukujte do vody. Když zvládnete i to, chytnete se okraje bazénu a ponoříte se do vody celí. Přitom vydechujte. Takto se otužujte a trénujte tolik, až se přestanete bát.
Při plavání tedy dýcháme pouze ústy. Když se chce plavec správně nadechnout, musí nejprve dobře vydechnout, přičemž fáze výdechu je prodloužena. Nádech probíhá vždy v tvz. mezi-záběrové pauze. Mnohokrát se setkáváme s tím, že lidé mají problém s výdechem pod vodou. Je to způsobeno tím, že při výdechu pod vodou je třeba vyvinout větší úsilí než na suchu a překonat tlak vody. Proto musí být výdech dynamický.
Naučte se důvěřovat vodě
Odhodit strach a spřátelit se s vodou je pro dospělé neplavce občas obtížné. Zkuste si s pomocí blízkého člověka lehnout na hladinu a nechat se jím zespodu podpírat. Vyzkoušíte si pocit ležet na vodě a být jí obklopeni. Pokud budete klidní a budete zhluboka dýchat, voda nás unese i bez cizí opory. Tuto techniku lze dokonale trénovat v moři, protože slaná voda naše tělo nadnáší více než voda sladká. A je to také výborný důvod, proč vyrazit na dovolenou 🙂
Naučte se splývat
Dalším krokem je naučit se splývat. To se dá na břiše i na zádech. Pomůžou vám přitom pěnové pomůcky ve tvaru nudle nebo plovací deska. Odrazte se od kraje bazénu, s nataženým tělem a rukama vpřed se nudlem a vydechujte do vody. Když se vám to povede, zkuste přesplývat kousek bazénu i bez pomůcky. Ruce jsou přitom natažené nad hlavou, dlaně jsou položeny jedna přes druhou. Potom vyzkoušejte i splývání na zádech.
Začněte plavat s pomůckami
Když se spřátelíte s vodou, zvládnete dýchání i splývání, budete se cítit mnohem jistěji a bezpečněji. Dospěli jste do bodu kdy se můžete začít učit plavat s pomůckami. Jak jsme se již zmínili, obecně je nejsnazší naučit se plavat prsa. Začít ale můžete kraulařskýma nohama, které přidáte ke splývání. Nejprve si je můžete nacvičit na suchu či vsedě na okraji bazénu. Nohy jsou natažené, kolena jemně pokrčená, nohy švihají jako nůžkami. Následně přejděte do vody. Chyťte se kraje bazénu, lehněte si na hladinu, nos a ústa mějte ponořené, a kopejte kraulařské nohy. Když se cítíte bezpečně, můžete je začít plavat s nataženýma rukama před sebou jako při splývání. Pro jistější pocit použijte plaveckou desku, popřípadě pod břicho si dejte slíž. Když zvládnete i tuto část,můžete přejít na prsařské ruce a nohy.
Neskákejte do hluboké vody
Neskákejte do hluboké vody. Vaše tělo může dostat teplotní šok z prudkého ochlazení organismu a v hluboké vodě daleko od kraje bazénu je to v případné panice nebezpečné. Také neskákejte do vody, ve které jste poprvé a neznáte ji. Hlavně u otevřených vodních ploch jako u jezera nikdy nevíte, co je pod hladinou.
Dejte si cíl a doplujte ho
Pokud už ovládáte základy plaveckého stylu, je třeba hodně trénovat a plavat, abyste se zdokonalili. Doporučujeme plavat alespoň 2-3krát týdně po dobu nejméně 3 měsíců. Během této doby byste se měli naučit plavat prsa a možná i kraul. Dejte si cíl a doplujte ho. Postupně si zvětšujte vzdálenosti, zlepšíte si tak i kondici.
Tipy jak se naučit plavat v dospělosti: Závěr
Představili jsme několik tipů, jak se naučit plavat v dospělosti. Plavání je výborná sportovní aktivita, která nezatěžuje naše klouby, proto je schopnost plavat velmi důležitá zejména pro starší lidi, kteří si chtějí udržet svou aktivitu. Pokud se bojíte vody, doporučujeme kurzy plavání nebo individuální lekce plavání se zkušeným instruktorem. Plavání přináší radost z pohybu a často i potřebné osvěžení v horkých letních dnech. Takže připravte si plavky a hurá do vody.