Plavce můžeme podle úrovně plavání dětí rozdělit do 3 kategorií. Do 1. kategorie patří neplavci. 2. kategorií jsou začátečníci a do 3. kategorie spadají děti, které ovládají 2 až 3 plavecké styly. Jaké pomůcky se využívají v těchto kategoriích?
1. kategorie: Při výuce začátečníků se používají tyto plavecké pomůcky pro děti
Plavecké vesty na trhu jsou polystyrenové plné, s vyjímatelnými složkami a také nafukovací. Výhodou vyjímatelných vest je, že postupem času můžeme vybírat jednotlivé části vesty a nakonec dítěti už vesta nepomáhá. Obléká se na tělo a neomezuje pohyb rukou ani nohou. Pomáhá při výuce plavání.
Plováčky jsou vlastně plavky ve spojení s patentovaným dílkovým nadnášecím systémem. Výhodou je, že je to výborná pomůcka pro hravé učení plavání.
Rukávky jsou určeny ke koupání a hraní si ve vodě, avšak ne k výuce plavání. Výhodou rukávníků je, že dítě se v nich cítí samostatně a není třeba ho přidržovat. Může volně kopat nohama beze strachu, že se ponoří. Nevýhodou je, že dítě nemá možnost využívat ruce v plném rozsahu. Nelze se s nimi ponořovat, takže nemůže zaujmout správnou polohu pro nácvik plaveckých způsobů.
2. kategorie: Začátečníci a plavecké pomůcky, které jim pomáhají
Druhou kategorii tvoří začátečníci, kteří ovládají jeden nebo dva plavecké způsoby. Umí vydechovat do vody a proplouvají bez přerušení 25 metrů. Používají zejména tyto plavecké pomůcky pro děti.
Plavecký pás(dílkový), jehož hlavní výhodou je jeho variabilita. Díky klasické přezce na zapínání a rozdělení pásu na vícero nadnášecích dílků, můžeme podle potřeby jednotlivé dílky odebírat a opět přidávat zpět. Tím upravíme nadnášecí schopnost pasu.
Plovák je pomůcka o kterou se můžete kdykoli zachytit a odpočinout si při plavání. Může posloužit jako reflexní bóje pro dálkové plavce, triatlonisty a zimní plavce nebo jako vak na doklady, klíče, peníze pro plavce rekreantů.
Plavecká deska spojuje výhody piškotu a plavecké desky.
Vodní nudle jsou levnou a vhodnou pomůckou, která se používá k výuce plavání. Výhodou je, že je lehká a dobře skladná. Má více využití, dá se uchopit do ruky, podepřít si jím hlavu nebo tělo. Dá se na něj vysednout a povozit se jako na koníku.
Plavecké piškoty jsou oblíbenou tréninkovou pomůckou. Výhodou je, že pomohou nacvičit správnou techniku plavání. Plavecké piškoty se vyrábějí v několika velikostech. Jsou z lehkého pěnového materiálu a krásně nadnášejí. Mají ergonomický tvar a dobře se drží.
Nafukovací kruh slouží jen ke hraní a dítě se s ním nenaučí plavat. Výhodou je stejně jako u rukávků, že dítě může svobodně kopat nohama. Nevýhodou je, že hrozí riziko, že dítě z kola vypadne, když zvedne ruce nad sebe. Nelze se s ním ponořit pod vodu a používat ruce.
3. kategorie plavců a pomůcky, které používají
Do 3. kategorie patří ti, co umí plavat 2-3 plavecké způsoby a přeplavou minimálně 100 metrů. Používají tyto plavecké pomůcky:
Plavecké brýle se vyrábějí ve dvou typech. Klasické s pěnovým nebo silikonovým těsněním kolem skořepin nebo bez těsnění.
Plavecké šnorchly slouží k natrénování správné plavecké techniky bez nutnosti soustředění se na dýchání a správné natočení hlavy. Jejich výhoda je v posilování dechu a roztažení plic.
Plavecké ploutve jsou výbornou tréninkovou pomůckou pro posílení dolních končetin. Oproti potápěčským ploutvím jsou kratší. Výhodou je, že je lze používat v bazénech, protože neohrožují ostatní plavce. Ploutve slouží při kondičním plavání i při nácviku správné plavecké techniky.
Neopren je houbovitá gumová hmota, která nasákne a zadržuje vodu. Voda se v ní v kontaktu s kůží ohřeje a protože jen stěží odtéká z houbovité hmoty pryč, vytvoří kolem těla izolační vrstvu.
Špunty do uší chrání před natečením vody do uší.
Skřipec na nos zabrání vnikání vody do nosu.