Voda je přirozenou součástí našeho života od malička. Proto je vhodné dítě s vodou seznamovat už v útlém věku, nejprve však formou hry. Hrajte si s ním ve vodě, šplíchejte a ono se pak nebude vody bát. Nejvhodnější čas na učení plavání se vším všudy je v období šesti až sedmi let dítěte. Co ale v případě, že chcete naučit plavat starší dítě? Nemusí to být tak složité.
V tomto článku najdete 5 tipů, jak naučit starší dítě plavat. Důležité je, abyste na dítě netlačili a do ničeho ho nenutili. Každé dítě má jiné tempo učení, a proto mu nechte dostatek času.
1. Foukání do vody a ponoření
Jednou z klíčových věcí, které je třeba dítě naučit, je dýchání do vody. Začněte pomalu. Nechte dítě vejít do takové hloubky, aby dokázalo stát na dně a voda mu sahala po krk. Musí stát vzpřímeně a ústy foukat do vody bubliny. Pokud to zvládá, nechte ho, aby ponořilo i nos a dýchalo do vody.
Následně si dítě může ponořit celou hlavu. Vhodné je, aby na plavání nosilo plavecké brýle, které mu pomohou vidět pod vodou a také zabrání vysušování očí.
2. Plavecké pomůcky
I starším dětem mohou při učení plavání pomoci plavecké pomůcky. Vyhněte se však nafukovacím kruhům či jiným nafukovacím pomůckám. Vhodnější je používat pěnové nudle nebo plovací desky. Díky nim se dítě lépe učí splývat na hladině.
3. Splývání na hladině
Pokud už dítě dokáže dýchat do vody a ponořit si hlavu, můžete přejít na učení splývání, které je pro plavání velmi důležité. Splývání procvičujte tak, že dítě chytne do rukou pěnovou nudli, natáhne ruce před sebe a nohama se odrazí od stěny bazénu. Hlavu přitom ponoří pod hladinu a dýchá do vody. V této poloze ho nechte plavat vpřed alespoň 5 metrů. Pokud to zvládá, může to zkusit bez pěnové nudle.
Vhodné je také procvičování techniky hvězdice. Dítě si lehne břichem na hladinu, roztáhne nohy a ruce. Nejprve ho držte na břiše a stehnech, pokud to bude zvládat, dejte ruce pryč. Opakujte i na zádech.
4. Prsařské ruce a kraulové nohy
Nyní můžete začít s postupným učením plaveckých způsobů. Nejjednodušší však bude pro dítě naučit se plavat prsa. Do učení ale zapojte i kraulové nohy. Nejprve si dítě sedne na kraj bazénu, ruce dá dozadu a pevně se drží. Nohy jsou natažené, kolena mohou být jemně pokrčená. Dítě poté švihá nohama jako nůžkami.
Poté se kraulové nohy procvičují vleže. Dítě se chytne kraje bazénu, tvář ponoří do vody a dýchá do ní. Ruce má natažené a švihá nohama. Na začátku mu můžete dát pod břicho pěnovou nudli a pokud to bude zvládat, dejte ji pryč.
Předveďte dítěti prsařské ruce. S pomocí pěnové nudle nechte dítě plavat rukama prsařské ruce a nohama kraula. Hlavu musí mít ponořenou ve vodě. Vysvětlete mu, že je nutné se i nadechnout, a procvičujte plavání s nádechem. Nezapomínejte, že je třeba dítěti dopřát čas, i pokud je starší.
5. Vyzkoušejte plavecký kurz
V případě, že si nejste jistí, jak naučit starší dítě plavat, můžete ho přihlásit do plaveckého kurzu. V těchto kurzech učí děti plavat zkušení profesionálové. Navíc se dítě může lépe socializovat a najít si nové kamarády. Kurz si můžete předem vyzkoušet – například ROYAL SWIM nabízí zkušební lekce.
Jak naučit starší dítě plavat: Závěr
Pokud jste nevěděli, jak naučit starší dítě plavat, věříme, že vám tento článek pomohl. Není to složité, ale chce to hodně trpělivosti. Dítě se musí naučit dýchat do vody, ponořit se, splývat na hladině a postupně procvičovat plavecké způsoby. S vhodnými pomůckami a vaší pečlivostí to však může jít jednoduše.
Každopádně, když si na učení netroufáte, můžete vyzkoušet plavecké kurzy. V ROYAL SWIM se věnujeme i kurzům pro děti, a to už od čtyř let. Děti se zde naučí plavat, ale také si mohou najít nové kamarády a užít si hodně legrace.
Podívejte se na naše stránky, kde najdete více informací o kurzech. Každoročně také organizujeme letní plavecký tábor. Více zajímavostí ze světa plavání si můžete přečíst na našem blogu.