Nejlepší je naučit dítě plavat už v dětství. Voda je pro lidi přirozené prostředí, vždyť v něm trávili devět měsíců v maminčině bříšku. Proto je dobré děti od malička přivykat k vodě, aby s ní měly dobrý vztah a nebály se jí. Všechno je třeba dělat prostřednictvím hry a pokud vidíme, že něco dítěti vadí, nenutíme ho to dělat násilím a dopřejme mu čas. Ať se těší z toho, že je ve vodě, šploucháme se , skáčeme, hrajeme si. Do období přibližně pěti, šesti let se dítě kamarádí s vodou a poté ho můžeme začít učit plavat. Nebuďme ale zklamáni, pokud naše dítě nedělá velké pokroky ze dne na den. Každé dítě je jiné, některé se naučí plavat rychle, jiným to může trvat i půl roku. Takže jak naučit dítě plavat?
Foukání do vody a ponor
Dítě se musí naučit správně ve vodě dýchat. Začneme foukáním do vody. Dítě by mělo stát vzpřímeně nohama na dně a mít hlavu a krk nad vodou. Fouká ústy do vody. Když to zvládá, ponoří se i s nosem pod hladinu a vyfukuje do vody nadále ústy. Následně se chytí okraje a celé se ponoří pod hladinu a vydechuje ústy. Nechme dítěti dostatek času, aby si vydechování osvojilo.
Splývání a udržení se na hladině
Postrachem rodičů na koupalištích nebo u přírodních vodních ploch bývá představa, jak se jejich neplovoucí dítě vrhne do vody a začne se topit . Tomuto lze předejít. Pokud už umí dítě správně dýchat ve vodě, naučíme ho splývat nejprve na břiše a poté na zádech. Nejlépe nám přitom pomohou pěnové pomůcky ve tvaru nudle nebo plovací deska. Dítě se odrazí od kraje bazénu, s nataženým tělem a rukama vpřed se vydechuje do vody a snaží se proplout alespoň kousek dráhy. Následně zkusí dítě splývat bez pomůcky, ruce natažené nad hlavou, dlaně jsou položeny jedna přes druhou. Pokud zvládá i tuto část, vyzkoušíme i splývání na zádech. Je dobré dítě naučit i ležet na vodě s roztaženýma nohama a rukama, takzvanou hvězdici, zejména v případě, kdy mu docházejí síly, aby se neutopilo, ale klidně leželo na hladině a odpočívalo.