Víte, co si představit pod pojmem zimní plavání? Není to jen plavání během zimních měsíců. Jde o způsob otužování. Otužování už není výsadou pouze profesionálních sportovců. Může s ním začít prakticky každý, pokud má motivaci. V tomto článku najdete odpovědi na to, co je zimní plavání, jak začít s otužováním a na co si dát při zimním plavání pozor.
Jak začít otužovat
Pokud se chcete začít věnovat otužování a zimnímu plavání, je důležité začínat postupně. Nedoporučuje se hned plavat v ledové vodě. Začněte doma ve sprše. Na začátek si pusťte vlažnou vodu. Takto se sprchujte každý den a postupně snižujte teplotu vody. Nenamáčejte si však hlavu a snažte se pod sprchou hýbat. Nejvhodnější je otužovat se ve sprše ráno, ale pokud to nestíháte, můžete i večer. Pamatujte na to, že otužilcem se nestanete za pár dní či měsíců. Chce to pravidelný trénink.
Zimní plavání jako způsob otužování
Zimní plavání je sportovní způsob otužování, kdy se plave ve vodě, která má teplotu méně než 12 stupňů. Praktikuje se obvykle v přírodě. Pokud je otužilec vytrénovaný, tento sport může pozitivně působit na organismus. Je však důležité dodržovat určitá pravidla, aby se předešlo špatnému vlivu na zdraví. Na co je třeba dávat pozor?
Pozor na čas ve vodě
Zimní plavání není časově neomezené jako plavání v teplejší vodě. Čas, který můžete ve vodě strávit, se liší podle její teploty. Při teplotě od 15 do 20°C můžete plavat maximálně 40 minut, při teplotě od 10 do 15°C je to do 30 minut. Doporučený čas pro zimní plavání je však maximálně 20 minut. Pokud jde o začátečníky a otužilce nad 50 let, doporučený čas se může lišit. Proto je vhodné se před začátkem zimního plavání poradit s lékařem.
Před plaváním se rozcvičte
Rozcvička je důležitá před každým sportem, ale při zimním plavání je mnohem důležitější. Je vhodné si před plaváním krátce zaběhat v plavkách, nebo se krátce rozcvičit. Dejte však pozor, aby se vaše tělo nepřehřálo, ale aby si vyrobilo teplo – tedy aby se teplota povrchu kůže přizpůsobila venkovní teplotě. Po doplavání se zahřejte delším cvičením nebo během.
S přechodem do tepla opatrně
Po doplavání není vhodné jít hned do vyhřáté místnosti a také je nevhodné se sprchovat nebo koupat v teplé vodě. Při náhlém působení tepla totiž hrozí větší riziko kolapsu organismu. Po zahřátí cvičením se pořádně osušte a pomalu oblečte – snažte se stále pohybovat.
Zimní plavání, jídlo a tekutiny
Těsně před plaváním se nedoporučuje jíst. Najíst se můžete dvě hodiny před plaváním a doporučuje se například polévka. Samozřejmě je důležitý pravidelný příjem tekutin. Po doplavání se můžete najíst až poté, co si zacvičíte, doplníte tekutiny a překonáte otužilecký třes, který je celkem normální. Doporučuje se pít po douškách teplý čaj. Během celého roku je vhodné jíst dostatek ovoce a zeleniny a doplňovat vitamíny i pomocí doplňků stravy.
Zimní plavání a nemoc
Pokud jste nemocní, zimnímu plavání se vyhněte. Po překonání nemoci si dejte aspoň sedm dní pauzu od otužování a poté začínejte pozvolna – podobně jako byste teprve začínali s otužováním. Příliš rychlý návrat k běžnému zimnímu plavání by mohl vašemu tělu uškodit.
Poslouchejte své tělo
Naslouchání svému tělu je velmi důležité pro každý sport, a také při zimním plavání a otužování. Musíte znát své schopnosti, abyste se příliš nepřetěžovali. Dejte si dostatek času a prostoru na trénink a na nic nespěchejte. Jde o vaše zdraví.
Zimní plavání: závěr
Zimní plavání je skvělým způsobem otužování. Pokud naberete odvahu ho vyzkoušet, začínejte s otužováním postupně. Nic se nesmí uspěchat. Když už otužujete dost dlouho, můžete začít se zimním plaváním. Doporučujeme se však poradit s vaším lékařem. Při zimním plavání je důležité dávat si pozor na čas strávený ve vodě a rozcvičit se před plaváním.
V článku jste si také mohli přečíst, jak důležité je opatrné přecházení do tepla, dodržování pravidel při příjmu jídla a tekutin, co dělat, pokud jste nemocní, a jak důležité je naslouchat svému tělu.
Zimní plavání je rozhodně náročnější sport, ale pokud máte motivaci, může skvěle posílit vaši imunitu i kondici.